top of page

#16 Sonsuz Öpüşme: Aşk Üzerine Kısa Dersler

Sonsuz Öpüşme

Aşk Üzerine Kısa Dersler

Massimo Recalcati

Yunus Çetin'in çevirisiyle


Aşk üzerine ders vermek mümkün mü sahiden? Değil tabii ki. Aşkı açıklamak, onu bir kavrama indirgemek asla mümkün değil. Gelgelelim aşk hakkında konuşmak, aşk hakkında konuşmaya devam etmek mümkün ve gerekli. Öyle ki söz konusu aşk olduğunda, aşk hakkında konuşmaktan başka elimizden bir şey gelmediğini söylesek yeri. Tam da ne menem bir şey olduğunu bilmediğimiz için aşk hakkında bu kadar konuşuyoruz.”


İtalya’nın en çok okunan psikologlarından Massimo Recalcati’nin televizyonda verdiği derslerden hareketle şekillendirdiği Sonsuz Öpüşme: Aşk Üzerine Kısa Dersler şimdiden 4 dile çevrildi ve 150.000’i aşkın okurla buluştu. Samimi üslubu, edebiyat ve sanat tarihinden verdiği örneklerle, psikanalizi herkesin okuyabileceği ve istifade edebileceği bir şekilde icra ediyor. Recalcati yaygın psikolojik yaklaşımların bireyci tavrının aksine, ilişkileri içinde insanı önemsiyor, bağlılık, aile ve ‘biz’ üzerinden meseleyi ele alıyor. Dahası, istisnai olarak, kapitalizmin ve bugünkü neoliberal versiyonunun yarattığı tahribatın insana ve ilişkilerine nasıl aksettiğini tartışarak, toplumsal bir okuma sunuyor.


"Hem kışkırtıcı hem de ikna edici. Massimo Recalcati, aşk üzerine bu kısa ve zarif denemesinde zengin deneyimlerinden ve analitik bakıştan istifade ediyor. Sunduğu derslerle bizi aşkın dönemeçlerinde ve edebiyatın zirvelerinde gezdiriyor. Tüm bunlar olurken, kapitalist sistemde arzunun yırtıcılığına bir ayna tutuyor ve bize bunun yerine 'sonsuza dek' olasılığının yabancıların yakınlığında var olduğu bir aşk imgesi sunuyor."

Lisa Appignanesi


"Recalcati'nin aşka ithaf ettiği kelimeleri okuyun, âşık olacaksınız... aşka âşık!"

Natalia Aspesi, La Repubblica


Eylül 2022, 96 sf., 13.5x21

Çeviren: Yunus Çetin

Dizgi: Fatih Mutlu

Telemak 16

Edebiyat 5

978-6057354051


コメント


Telemak-Transparent.png

Kitaplarımız tüm internet platformlarında

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
bottom of page