top of page

#17 Artvin Etimoloji Sözlüğü

Artvin Etimoloji Sözlüğü

Taner Artvinli


Taner Artvinli’nin Artvin Etimoloji Sözlüğü, Artvin’de konuşulan Türkçe, Lazca, Gürcüce, Hemşince gibi diller için yapılabilecek tekil sözlüklerin ötesinde, Artvin halk dilinin söz varlığını ortaya koyan bir etimoloji sözlüğü. Artvin’in yöreleri arasındaki geçişler, dillerin sınırları gibi geçişli. Dillerin, kelimelerin toplumsal yaşamın içerisinde mümkün kıldığı etkileşimler, dili değiştokuşlara ve farklılaşmalara açıyor. Artvinli, kelimelerin ağızlar ve diller arası seyrini dereler tepeler aşarak takip ediyor, ses ve anlam dönüşümlerini gözler önüne seriyor, bizlere Türkiye coğrafyasının en özgün kesişimlerinden birinin kapılarını aralıyor.


Yaklaşık 30 yıllık bir çalışmanın ürünü olan bu eser, Kudret Emiroğlu’nun Trabzon Maçka Etimoloji Sözlüğü’nden (1989) sonra Türkiye’nin ikinci “yerel etimoloji sözlüğü.” Artvin halk dilinden derlenen yaklaşık 5.000 sözcüğün anlamları, Artvin ağızlarındaki değişik telaffuzları ve etimolojik kökenleri veriliyor.


“Taner Artvinli’nin eseri, Türkiye’nin sayısız yerel lehçe ve kültürlerinden biri hakkında bugüne dek rastladığım en dürüst, en kapsamlı, en geniş ufuklu çalışma. Milli ve hamasi önyargılara, kulaktan dolma hurafelere yüz vermeden, sadece bilgi aşkıyla, yıllar boyu hem masa başında hem köy patikalarında emek vermiş yazar. Keşke bu kalibrede eserler çoğalsa. Konu sadece Artvin değil çünkü; konu, ulusal kültürün herhangi bir şubesi hakkında emek ve özveriyle neler yapılabileceğini görmek.”

Sevan NişanyanKasım 2022, 580 sf., 17.5x24, İplik Dikiş & Ciltli

Dizgi: Taner Artvinli, Fatih Mutlu

Kapak: Fatih Mutlu

Telemak 17

Dil 1

978-605-73540-7-5


TANER ARTVİNLİ

1973 Artvin Yusufeli doğumlu. Veteriner Sağlık Teknikeri. Işletme mezunu. Ziraat Fakültesinde öğrenci. 1990’lı yılların başından itibaren Yusufeli ve Artvin konusunda yerel derleme ve araştırmalar yapıyor. Yayımlanmış kitapları: Yusufeli (Yusufeli Kaymakamlığı 2000), Yusufelili Âşık Pervanî (Ürün Yayınları 2001), Artvin Yer Adları Sözlüğü (Chiviyazıları Yayınevi 2013), Yusufeli Külliyâtı (2 cilt, Yusufeli Belediyesi Yayınları 2013), Siyah Beyaz Yusufeli (Yusufeli Belediyesi Yayınları 2020). Artvin yerel tarih ve kültürü üzerine yazıları çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlandı. Evli ve bir çocuk babası.

Comments


Telemak-Transparent.png

Kitaplarımız tüm internet platformlarında

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
bottom of page