top of page

#27 Klasik Amerikan Edebiyatı Üstüne İncelemeler

Klasik Amerikan Edebiyatı

Üstüne İncelemeler

D.H. Lawrence

Nebile Direkçigil'in sunuşu ve çevirisiyle"Bir dizi deneme yazıyorum... heyecan verici bir kan ve gök gürültüsü sağanağı, paran ya da canın türünden bir şey:

eller yukarı Amerika!"


Avrupa’nın kültürsüz-tarihsiz barbarlar kıtası gördüğü Amerika, D.H. Lawrence için ölü nesillerin geleneklerinin yaşayanların beynine bir kabus gibi çökemediği, yeni başlangıçlara gebe bir gelecek ülkesidir. Henüz ortada bir “klasik” Amerikan edebiyatı yokken kaleme aldığı bu denemeler “Amerika’nın ruhu” üzerine bir tartışmayla açılır ve Benjamin Franklin, Fenimore Cooper, Edgar Allan Poe, Nathaniel Hawthorne, Herman Melville, Walt Whitman’ın eserlerine eğilir. Nebile Direkçigil’in sunuş ve notlarla zenginleştirdiği Klasik Amerikan Edebiyatı Üstüne İncelemeler’i çevirisi modern eleştirinin en özgün örneklerinden.


“Lawrence, Amerika'nın "karanlık gücü"nü, görünmeyen şeytani yüzünü sergilemiştir. Hawthorne, Melville, Whitman ve hatta Cooper peygamberlerin ve hatta devrimcilerin rolünü üstlenirler.”

René Wellek


“Yorum ve yaratıcı yazının birleşimi, Klasik Amerikan Edebiyatı Üstüne İncelemeler’inde tam ifadesini buldu –ya da Lawrence'ca, tamamlandı– ki bu, yalnızca ulusal bir kanonun ana bileşenlerinin değil, tüm bir ülkenin ruhunun da şimdiye kadar denenmiş en çılgın eleştirel haritalama başarılarından biri olmaya devam ediyor.”

Geoff Dyer


“D.H. Lawrence’ın 1918’de bitirdiği, ama ancak 1923’te Amerika Birleşik Devletleri’nde, bir yıl sonra da İngiltere’de yayınladığı Klasik Amerikan Edebiyatı Üzerine İncelemeler onun tek eleştiri kitabı sayılmaktadır... [Kitabın] “acayip” diye nitelenmesinin geçerli nedenleri var... Lawrence, okuyucuyla coşkuyla konuşurcasına yazar. Çoğu zaman da aynı coşkuyla incelediği yazarla konuşur.”

Mina Urgan


Ekim 2023, 248 sf., 13.5x21

İngilizce'den çeviren: Nebile Direkçigil

Dizgi & Kapak: Fatih Mutlu

Telemak 27

Edebiyat 8

978-605-72275-7-7Comentarios


Telemak-Transparent.png

Kitaplarımız tüm internet platformlarında

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
bottom of page